Wasz sprzęt do nagrywania
Ostrzeżenie 
Pochwalcie się na czym nagrywacie, ewentualnie na co planujecie jeszcze zmienić swoje sprzęty.

Komputer: Zwykły, stary lapek od HP - 4 GB RAM, Intel Core 2 Duo 2.20 GHz. Przeinstalowałem system na Windows 7 64-bitowy, komputer jest cały czysty, nie instaluje na nim nic oprócz rzeczy potrzebnych do spraw muzycznych. Audacity, Reaper, iTunes, Mp3tag itd. Nic większego. Nie używam instrumentów wirtualnych, więc nie narzekam na pozornie mało RAMu i słaby procesor.

Stacja robocza: Reaper do nagrywania i miksu.

Interfejs audio: Prosta karta dźwiękowa zewnętrzna 7.1 Focusrite Scarlett 2i2 2nd Gen

Mikrofon: Novox NC-1 USB Rode NT2-A, ale Novoxa na start polecam

Akcesoria: Prosty statyw za 30zł z allegro

Akustyka: Reflection filter własnej roboty z pianki (tak tak, wiem, wełna lepsza, ale mnie nie stać), a całe pomieszczenie staram się wygłuszyć zasłonami, firankami, ciuchami itd.
 Odpowiedz

Tak z ciekawości czemu nagrywasz w Audacity? :d
 Odpowiedz

W sumie nie wiem, ale do tego przywykłem. Audacity najprostszy program, więc tam też już sobie robię edycje audio, czyli wycinanie z przodu i tyłu śladu i ewentualnych przeszkadzajek.
 Odpowiedz

W sumie strata czasu :d to samo możesz zrobić w Reaperze i zaoszczędził byś na tym kilka minut
 Odpowiedz

siemano chcialem zapytac czy mikrofon behringer c-1 z przedwzmacniaczem tube ultragain mic 100 starczy zeby nagrac cos swojego? tzn wiem ze da rade tylko jest problem z tym ze jakosc nagrania wokalu jest znacznie gorsza niz przykladowo na samym mikrofonie dynamicznym nie wiem o co chodzi czy to problem z komputerem,zlym ustawieniem przedwzmacniacza..? dzieki z gory za pomoc :)
 Odpowiedz

(30.12.2017, 15:57)placik123 napisał(a): siemano chcialem zapytac czy mikrofon behringer c-1 z przedwzmacniaczem tube ultragain mic 100 starczy zeby nagrac cos swojego? tzn wiem ze da rade tylko jest problem z tym ze jakosc nagrania wokalu jest znacznie gorsza niz przykladowo na samym mikrofonie dynamicznym nie wiem o co chodzi czy to problem z komputerem,zlym ustawieniem przedwzmacniacza..? dzieki z gory za pomoc :)

Jeżeli jakość jest gorsza niż na dynamicznym to prawdopodobnie jest to wina złej adaptacji akustycznej pomieszczenia. Pojemnościówki są bardziej czułe i zbierają znacznie więcej szczegółów np. pogłos czy jakieś dzwięki z za ściany. Najprostrzym rozwiązaniem jest obłożenie dookoła mikrofonu kilka poduszek (tylko wypełnionych wełną nie pierzem). Zależy też co to był za dynamik. :P
 Odpowiedz

Zacznijmy od tego, że ten przedwzmacniacz jest najtańszą imitacją preampa lampowego. W pierwszym lepszym opisie czytamy:

"Ręcznie selekcjonowane lampy 12AX7 z technologią UTC zapewniają wyjątkowe ciepło i najniższy poziom szumów"

Za taką cenę nie dostaniemy analogowego ciepła na wokalu - tym bardziej na Behringerze C-1, ponieważ ma charakterystykę przejaskrawioną. W połączeniu z imitacją lampy w preampie za dwie stówki brzmi to bardzo źle. Potrzebowałbyś prostego przedwzmacniacza, który w żaden sposób nie ubarwiałby naszego nagrania. Najlepiej mieć po prostu interfejs audio w stylu Behringer UMC22 lub czegoś lepszego, np. Focusrite Scarlett Solo 2nd gen.

Jeżeli chodzi o adaptację akustyczną to polecam nagrywać przy jednej ze ścian pomiędzy rogami, mniej więcej na środku pomieszczenia, ale nie w samym środku, gdyż powstają tam fale stojące i mikrofon je zbierze. Ściany trzeba czymś okryć - czy to będą porozwieszane koce, grube ubrania czy cokolwiek - to się przyda. Należy pamiętać o przedniej ścianie - ona najwięcej odbić generuje, a boki i tył w miarę możliwości jak najbardziej okryć. Nie polecam zamykania się w kabinach, szafach czy poduszkach - jak napisał poprzednik - gdyż generuje to rezonanse. Wystarczy pokój z niegołymi ścianami, kilka modyfikacji jak wyżej i ustawienie się na środku jednej ze ścian - oczywiście nie za blisko.
 Odpowiedz

Program - Adobe Audtion CC 2014
Komputer - 8GB RAM, Intel i5-4460 3,20Ghz
Mikrofon - AKG Perception 120USB (Przymierzam się do zmiany).
Nie mam żadnych przedwzmacniaczy itp, majk bezpośrednio podpięty do kompa.
Statyw Stagg
Brak akustyki. W planach jest zakup dwóch paneli 100x200 by trochę róg pokoju wytłumić i zrobić tam miejsce do nagrywania.
 Odpowiedz

Nie zgodzę się z Tobą Morgan, poduszki wypełnione odpowiednim materiałem ustawione w odpowiedniej odległości od mikrofonu zadziałają bardziej jak reflection filter i nie zbierze tyle pogłosu z pomieszczenia, jest to bardzo dobra alternatywa, nie mając odpowiedniej adaptacji akustycznej.
 Odpowiedz

To już taniej kupić ramki i wypchać wełną mineralną niż kupować poduchy z taką wełenką specjalną, która zbierze niższe częstotliwości również - nie powodując przy tym rezonansów. Chyba, że ta odległość jest już tak duża, że wchodzi w mój pomysł - czyli przednia ściana w poduszkach. Tu jak najbardziej się zgodzę.
 Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości
stat4u