Ogólne zasady pisania rapowych tekstów
Ostrzeżenie 
Notatka od aktualnego admina forum: Wiem, że dowolność i brak ograniczeń (w tym zasad) wydaje się być oczywistą podstawą, ale żeby te zasady łamać to trzeba je najpierw poznać. Wraz z ekipą forum uważamy, że jest to minimalna podstawa dla totalnie początkujących. Warto przeczytać, naprawdę.

1. Pisałeś pod bit czy "na sucho"?
1.1 Jak pod bit, to podeślij, bo nie chce mi się wierzyć że mieścisz się w pętli.
1.2 Jeśli nie, to zacznij pisać z bitem w tle. Musisz wyrobić sobie automatyke pisania i ograniczania długości wersów.

2.Fajnie jak w tekście są rymy, chociażby na końcach linijek.To jest opowiadanie a nie tekst. Nie widzę RYMÓW(ała..a to boli w dziale z liryką).

3.Tematyka okropnie nudna. Dla mnie to ściema. Opowiadasz a nie rymujesz. Patrz pkt.2

4.Czas zacząć wszystko od początku. Pooodstawy. Nie wiesz jak pisać? to łap gotowca dla nieograniętych. Wszystkie tutaj przedstawione rzeczy służą tylko do potrenowania i załapana OCB - a nie, że później stado osłów będzie pisało, że jestem schematowcem bla bla bla..

*Pisz wersy o długości max.14 sylab. Licz, klaskaj.. ma być max 14 sylab inaczej wypadniesz z bitu i po tobie. Blau!
*pisz rymy na końcu wersów. Skończyłeś wers? to lecisz do kolejnej linijki. Standardowo jest 16 wersów - 90% bitów w sieci jest na szesnastki.
Rymowo:
a)Rymy mamy czasownikowe: Mieszkałem - Ćpałem - Chowałem - Zjebałem - Ukradłem.
Widzisz takich rymów można wypisać w cholerę i jeszcze więcej, nie piszemy rymów czasownikowych, boo.. tak. Takie rymy były powszechne w latach '94-'02. Gdzie rap jeszcze nie był rozpowszechniany na tak wielką skalę.
b)Rymy dokładne - rymy które przeważnie mają 3 ostatnie litery wyrazu takie same, przykład - kot - płot, młot.
Od rymów wyżej odchodzimy.
c)Rymy nie dokładne - są trudniejsze i na nich się opieramy.
Słowa te mają różniącą się od siebie pisownie, ale gdy je wymawiamy szybciej lub wolniej - rymują się. Przykład:
Flow - skąd - łotr -mord
Najwięcej efektu dają końcówki wyrazów, na nich się opiera sztuka rymów nie dokładnych.
Sposoby rymowania.
a) Rym prosty:
Mieszkam w mieście zwanym Gdziekolwiek
gdy chodzę po chodnikach, przeżywam obłęd

b) Rym krzyżowy:
i na pewnym zakręcie przeżywam obłęd

c)Rym wielokrotny/wewnętrzny:
wszędzie w mieście jest parkometr bejbe
wreszcie, jest miejsce matizem sie wjebie

d)Rym podwójny:
cudownym niczym zaczarowany Stonehenge

e)Rym potrójny
W sąsiednim mieście zwanym Gdziekolwiek
tak cudowny niczym zaczarowany Stonehenge

Później są rymy poczwórne itd.
i to ja jestem frajer, oślepia mnie światło
coś a'la przesłuchanie, rozgrywka play off

Rymy są ważne, lecz nie można zapominać, że czasami ważniejsza jest treść. Rymowanie bezsensowne, tylko po to by złapać rym, może nie przynieść oczekiwanych skutków.
"Pięknie zrymowane lecz niestety puste wersy" - Owal.

Potem masz inne bzdety:
Co definiuje wielkie teksty?
Ostatnio szperając w sieci natrafiłem na ciekawą stronę poświęconą świeżakom kstawiającym pierwsze kroki w rapie. Postanowiłem że przetłumacze. Wszystko jest opisywane moimi słowami, by wyglądało to jak najprościej - dużo dodałem od siebie.
Myślę że moja niniejsza wypowiedź stanie się cenną informacją dla nowicjuszy którzy zaczynają się wkręcać w rap (i nie tylko) gre. Link do strony u dołu.
1. Wstęp
Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie, za to jest szereg różnych cech które najczęściej kreują nam, wielki, naprawdę dobry tekst. Pewno zapytasz jakie to cechy, i założe się że na 100% już gdzieś o nich słyszałeś, to jest: spryt, słownictwo, obraz, metafora, jakość treści i tak dalej..
2. Emocje oraz Refren.
Emocje, czyli magia zawarta w muzyce. Emocje utwierdzone w tekstach oraz w piosence sprawiają że słuchacz odczuwa radość, smutek, czasem płacze a czasem wariuje ze szczęścia.
Przykładem może być kawałek który naprawdę budzi gniew, złość ale i smutek i bezradność. Niedawno usłyszałem ten kawałek, dużo osób zapewne także.
Jest to Chada - "Tego nie da się naprawić" gość. Hades, Z.B.U.K.U
Słuchając odczuwamy dużo emocji, przez co bardzo propsujemy raperów i ich tekst w tej właśnie piosence. Sam widzisz że emocje odgrywają bardzo wielką rolę.
Refren - najczęściej jest elementem podkreślającym cały nasz kawałek. Śpiewany, rapowany a czasami to tylko sama muzyka bez słów. Dobrze kiedy jest chwytliwy, wpada w ucho. Czasem miewa też formę motywującą. Jest również elementem konkretnego tekstu.

3. Wordplay (z ang. gra słów)
Jest to umiejętne, mądre wykorzystanie oraz manipulacja słowami tak, aby przyciągnąc uwagę słuchacza oraz wykazać się biegłością posługiwania się słowem.
Po polsku chodzi o dwuznaczność słów i biegłość w posługiwaniu sie nimi

4. Wyobraźnia
Kiedy czytamy książkę (niestety coraz mniej osób to robi) pracuje nasza wyobraźnia. Czytamy szczegółowy opis krajobrazu, nie mając ilustracji przed sobą, jesteśmy zdani na nasz mózg. Każdy inaczej będzie wyobrażał sobie ten krajobraz na podstawie tego co już kiedyś widział. Podobnie jest w muzyce, zgadnij gdzie mogę przebywać:
prązkowany fartuch , zapach smarzonych ziemniaków
olej prysnął na płytki, zlew zagracony z garnków..

Jasne że chodzi o kuchnię, lecz słowo "kuchnia" nigdzie nie użyłem. To jest obrazowanie sytuacji, miejsca w którym się znajdujemy. Warto pogłębiać swój zasob słow, czytać książki, poszerzać swoją wiedzę na tematy typu, "co to aralelizmy, homonimie, paranimie itp.."

5.Metafory/Przenośnia.
Metafora, czyli inaczej przenośnia odgrywa także dużą rolę. Metafora jest to nic innego jak połączenie ze sobą dwuch (najczęściej różniących się od siebie) rzeczy (stwierdzeń) w wyniku czego powstaje nowe stwierdzenie najczęściej dające do myślenia, zawierające czasem podtekst.
"Metafory i analogie, poprzez zestawienie razem różnych kontekstów, prowadzą do powstawania nowych sposobów patrzenia. Prawie wszystko to, co wiemy, łącznie z poważną nauką, opiera się na metaforze. I dlatego nasza wiedza nie jest absolutna" – profesor Joseph Weizenbaum
Im bardziej kreatywna metafora, tym tekst staje się ciekawszy.

6 ( to punkt o rymach)
7. Punchline - pancze, panczlajny (punch- z ang. Cios)
Są to wersy wyjątkowo ubliżające lub celne. Często występują podczas diss'ów.
Najczęściej są to trafne porównania, odpowiednie do danego zachowania, wyglądu etc.
Punchline ma za zadanie przyciągnąć uwagę, zmieść przeciwnika oraz wywołać ździwienie i zachwyt (WOW!). Pancze znajdziesz w dissach, bitwach oraz w powszechnym teraz bragga.

8. Treść oraz przekaz
Treść jest bardzo ważna. Często wiąże się ona z beat'em. Jeżeli mamy wesoły bit, banger, trudniej nam będzie napisać tekst o życiowych problemach.. To działa w dwie strony. Oczywiście treść twojego kawałka, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i preferowanego przez Ciebie stylu.

9. Ostatni punkt
Najważniejszy jest trening i zawziętość. Jeszcze nikt za pierwszym razem nie wziął do ręki długopisu, kartki i napisał tekst, który byłby wielki oraz nikt jeszcze nie stanął za pierwszym razem przed majkiem i nie wycisnął hit'u oraz nie zwalił ludzi swoim flow. Trening - ostatni punkt który sprawi że twoje dupsko się ruszy i zacznie robić coś konkretnego

Niniejsze tłumaczenie zostało opracowane na podstawie tego artykułu, przez użytkownika Ryt.
 Odpowiedz

To istnieją zasady pisania tekstów? Skróciłbym Twój poradnik tylko do tego zdania
"Oczywiście treść twojego kawałka, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i preferowanego przez Ciebie stylu."
No ale +1 za wkład.
 Odpowiedz

Święta prawda :D Tu nie ma zasad.
[Obrazek: 54479b0ef192.gif]
 Odpowiedz

Dzięki Tobie. Pomogłeś mi, właśnie zaczne z Twoim poradnikiem.
 Odpowiedz

Myślę że zasady są tu zbędne, każdy uczy się na własnych błędach. To proste - im więcej piszesz, tym z czasem stajesz się w tym lepszy. Propsy za wkład :)
 Odpowiedz

Nie ma zasady pisania tekstów , gdyby była tak owa zasada wszystkie twory były by z czasem porównywalne do siebie . Jedyna logiczna zasada to że komuś lepiej idzie tworzenie pisanek z beatem innym ma sucho bez . Punkt 4 to jest oczywiste , do tego dodam obserwacja świata . + Za chęci
 Odpowiedz

Witam jestem tu nowy,skoro jest taki temat założony to może skorzystam(mam nadzieje,ze bez naruszania regulaminu).
Mam właściwie jedno pytanie chcę spróbowac swoich sił w zostaniu tekściarzem(od urodzenia mam łatwośc do znajdowania słów rymujących się(i tych dokładnie i niedokładnie) a pytanie to:Czy można pisac tekst bez żadnego bitu,muzyki i są jakieś szanse,że tekst będzie dobry?
 Odpowiedz

(06.01.2016, 23:40)Alex2040 napisał(a): Witam jestem tu nowy,skoro jest taki temat założony to może skorzystam(mam nadzieje,ze bez naruszania regulaminu).
Mam właściwie jedno pytanie chcę spróbowac swoich sił w zostaniu tekściarzem(od urodzenia mam łatwośc do znajdowania słów rymujących się(i tych dokładnie i niedokładnie) a pytanie to:Czy można pisac tekst bez żadnego bitu,muzyki i są jakieś szanse,że tekst będzie dobry?

Bez bitu ciężko będzie, bo tekst może nie pasować PS Tekściarzem ? Każdy pisze swój utwór, a potem rapuje :)
Stary człowiek z zasadami.
 Odpowiedz

Człowieku poruszył mnie Twój poradnik i to że zmarnowałeś kawałek swojego życia na napisanie tych śmieci.Jesteśmy tu w końcu od tego aby wytykać sobie jakieś konkretne błędy czytając czyjs tekst a nie bawić się w poradniki i narzucanie tego co i jak ktoś ma pisać akurat Rap jest typem muzyki w której można praktycznie wszystko tylko trzeba SAMEMU dojść do tego z drobną pomocą innych i spostrzegania własnych błędów.

*Więc nie polecam czytania takich poradników napisz tekst dodaj a uzyskasz konkretne rady.

** Jak zobaczyłem wyświetlenia to jestem za usunięciem tego z forum tyle ludzi czyta śmiecia.
 Odpowiedz

Nie usunę tego poradnika. Specjalnie go przeniosłem i podpiąłem, aby ludzie widzieli te pewne schematy pisania tekstów. Przede wszystkim ten poradnik uczy jakich rymów nie stosować, jakie typy rymów są, skąd czerpać inspirację i tam wyraźnie jest napisane, że ten poradnik ma na celu ukierunkować kogoś, aby nie popełniał on błędów przy rymach czy przy ilości sylab (chodzi mi o skrajne przypadki).
 Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości
stat4u